“OVER THE MOON: ILLUMİNATİNG THE JOURNEY” 23 EKİM'DE NETFLİX'TE!

“Over the Moon: Illuminating the Journey” 23 Ekim'de Netflix'te!

Birçok din ve kültür, cansız nesneler ve fiziksel konumlar üzerinde büyüleyici hikayeler öğreterek varlığını sürdürmektedir. Çocuklar büyüdükçe, ebeveynlerinden ve büyükanne ve büyükbabalarından duydukları sihir gibi bir şeyin gerçek olabileceğine dair ikna olmazlar ve bunun sadece metaforik ve sembolik bir anlayış olduğunu varsayarlar. Bu, bir zamanlar hissettikleri merak duygusunu zayıflatabilir ve daha farklı bir şeye inanmalarına neden olabilir, çünkü sihrin gerçek olamayacağına inanırlar. Her ne kadar çocuksu olan bu umuttan vazgeçmemek gerçekçi olmasa da, animasyon filmleri sayesinde bu hissimiz yaşamaya devam eder.

23 Ekim'de Netflix'te yayınlanacak “Over The Moon” filminde, ebeveynlerinin mooncakes yapmasına ve satmasına yardımcı olan Fei Fei ile tanıştık. Ay'ın kendisi ve ay tanrıçası Chang'e olan bağlarını her zaman vurgulayan Fei Fei, annesi öldükten sonra babasının "Bayan Zhong" isimli başka bir kadınla tanıştığını öğrendiğinde harap olur. Bayan Zhong’un farklı bir mooncake tarifi ve duvarlardan geçebileceğini düşünen Chin isminde aşırı hevesli bir oğlu vardır. Chin, her ne kadar hayal kırıklığına uğramış ve annesinin anısına bağlı olan Fei Fei ile arkadaşlık kurmak istese de, Fei Fei, aya gidebilmek ve Chang ile tanışabilmek için bir roket inşa etmeye karar verir.

Bu harika film, Çin Kültürünün güçlü bir şekilde yansıtıldığı bir animasyon filmi olan "Abominable" nin yapımcıları Pearl Studio'dan geliyor. Tümü Asyalı olan seslendirme kadrosunda, Phillipa Soo, Sandra Oh, Ken Jeong ve Kimiko Glenn’in yanı sıra Cathy Ang ve Robert G. Chiu isimler de vardır. “Over The Moon” filmindeki seslendirmeler, "Inside Out" filminin renklendirmeleri ve "Brave" filminin enerjisi ile birleşerek, bu filme ayrı bir özgünlük katıyor.

Ondan önceki birçok animasyon prodüksiyonu gibi, “Over The Moon” da bir müzikaldir. Film, güçlü şarkı sözleri ve müziği ile eşlik ederek çarpıcı görsellerle sahneleniyor. Fei Fei'nin kederle mücadelesi ve çocuk olduğunun farkında olmasına rağmen yetişkin bir tutum gerektiren durumlar ile karşı karşıya kalmasında sergilediği tutumda ciddi bir oyunculuk sergilenmiştir. Her ne kadar anlatış kurgusu tanıdık olsa da, filmin genel özellikleri ve sergilediği neşeli öyküsüyle onu ile izlenmeye değer başka bir animasyon filmi haline getiriyor. Bu noktada, en iyi animasyon filmi için Oscar adaylığı kazanma şansının büyük olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak

The Film Experience