ULİ MEYER’İN "MOLESWORTH" UYARLAMASI

Uli Meyer’in "Molesworth" Uyarlaması

Ronald Searle’in ünlü illüstrasyon karakterinin canlandırılmış versiyonları üzerine İngiliz sanatçı senelerce çalıştı. Ancak Uli Meyer’in ilk uyarlama çalışmasını gördüğünde, Searle karakterinin sadece Meyer tarafından animasyonun yapılmasının doğru olacağına karar verdi.  

Searle 2011 yılında öldü, yaşasaydı bu sene 100. yaşına girecekti. Meyer ise onun sözlerini hiç unutmadı. İllüstratörün en sevilen işlerinden birini uygulama şansı ortaya çıktığında, hemen bu fırsata atladı. Film hala yapım sürecinde, bugün Avrupa’nın en önemli film başvuru platforumu olan Cartoon Movie’ye sunuldu. Sunumda fragman özel olarak Cartoon Brew ile paylaşıldı. 

Film, 1950 yılında Geoffrey Williams tarafından yazılıp, Ronald Searle tarafından çizilmiş karakterlere dayanmaktadır. Hala popüler olan kitaplarda şeytani bir hazırlık okul olan St. Custord’da yaşayan bir çocuğun istismarı anlatılıyor. Okul hayatı ve İngiliz toplumu üzerine anekdotlar bulunduran hikayenin doğrusal bir anlatımı yok. Bu yüzden, Bafta adaylığı olan Keiron Self ve Giles New'ın senaryo yazabilmesi için Meyer orjinal bir hikaye kaleme aldı.

1980’lerde doğduğu Almanya’dan ayrılan Meyer Londra’ya yerleşti ve karakter animatörü olarak ünlendi. “Who Framed Roger Rabbit” filminde çalıştıktan sonra 1991 yılında kendi stüdyosu Uli Meyer Animation’ı kurdu. Arkadaşı Han Bacher tarafından kendisine tanıtılan Searle’in çalışmalarına zaten aşinaydı. Yıllar sonra Meyer, boş zamanlarında Searle hakkında blog yayınlayan başka bir arkadaşı, sektör sanatçısı Matt Jone aracılığı ile Searle ile kişisel bir ilişki geliştirdi.  

Molesworth’un prodüksiyonu için Uli Meyer Stüdyoları, edebi uyarlamalarda güçlü bir geçmişe sahip olan İngiliz animasyon stüdyosu Lupus film ile ortaklık kurdu. Lüksemburg’un Melusine Productions da ortak yapımcılardan. Camilla Deakin ve Ruth Fielding Lupus için, Stéphan Roelants da Melusine için prodüksiyon yapıyor. İngiliz komedyen Matt Lucas (Alice Harikalar Diyarında), Molesworth seslendirme ekibini yönetiyor.

Meyer ve Deakin “Searlesque” animasyonu yaratmanın, el yapımı animasyon yapmanın ve Brexit gölgesinde İngiliz filmi üretmenin zorluklarından bahsetti.

Molesworth’u neden şimdi uyarlamaya karar verdiniz?

Meyer: Her şey 2010’da, Ronald’a yaptığım 20 saniyelik St. Tirian animasyonu ile başladı. Fransa’nın güneyine onu ziyarete gittim, ve o bunu için gerçekten heyecanlıydı. Ajansını aramıştı ve bir film yapmak için onun eserlerini kullanmak istersem, buna izin verdiğini söylemişti. Aslında Searle’in karakterleri ile çalışmak için açık izni olan tek kişi benim. 

Londra’ya döndüm ve St. Trinian’ın tüm hakları Ealing Stüdyolarına kalıcı olarak satıldı. Ne yazık ki animasyon hakları da buna dahil edildi. Sonunda Molesworth hikayelerine bakmaya karar verdim, çünkü o zamanlar gerçekten popülerdi ve hala bazı insanlar için öyle... 

Deikin: Lupus Stüdyolarında biz Raymond Brigg’in grafik romanı Ethel&Ernest’e dayanan uzun metraj film yaptık. Bu İngiltere’de son yirmi yıl içinde yapılmış ilk 2D el çizimi animasyon filmdi. Uli bizim ile temasa geçti ve stüdyomuzu ziyarete geldi ve biz de onun gördüğü şeyi çok sevdik. 

Lupus da bizim uzmanlığımız bilinen romanların uyarlamaları ve bana Molesworth’u anlattığında çok heyecanlandım, çünkü bende gençliğimden beri bu kitap serisinin hayranlarından biriyim. Yaptığımız Ethel&Ernest yetişkinlere yönelik bir filmdi, tüm aile bireylerinin izleyebileceği bu komediyi yapmak ne kadar eğlenceli olacak diye düşündüm. 

Bunun zamanlamasının çok doğru olduğunu düşündüm, çünkü televizyon programları ve filmimizde yakaladığımız başarımız, kesinlikle geleneksel animasyon için bir kitle olduğuna inanmamıza neden oldu. Channel 4 için Noel özel yapımlarımız her biri o kanaldaki herhangi bir türün en yüksek dereceli veya en yüksek dereceli programları arasındadır.

Searle’ın karakterleri geçmişte animasyona uyarlanmıştı: Energetically Yours, Dick Deadeye. Onun tarzının başarılı bir şekilde uyarlandığını düşünüyor musun?

Meyer: Searle bana yaptığımız St. Trinian’ın testini beğendiğini söyledi. Ivor Wood adında bir adam vardı, beş saniyelik animasyonlar yapan bir animatördü 1970'lerde. Searle’ın stilini gerçekten çok iyi yarattı. Bence Searle Energetically Yours uyarlamasından memnundu ama Dick Deadeye için çok mutlu değildi.

Size onun stilini taklit etmenin çok zor olduğunu söyleyebilirim, özellikle de 1970lerde çalışmaları daha etkileyici ve deneysel olmaya başladığında. El yazısı gibi. Searle Dick Deadeye’ın tüm layoutlarını çizdi, animasyon çalışmalarında biraz hayal kırıklığına uğradı. Öte yandan düşük bütçeli bir filmdi.  

Molesworth 1950'lerden kalma bir karakter ve sanırım o döneme ait çizim stilinin uygulanması daha kolay. Söylendiğine göre, eğer bir kişi tek başına bir Searle tarzında film yaparsa daha yaratıcı olabilir. Bütün bir ekibin bu tarzı benimsemesinin bir yol bulmalıydım.

Molesworth teaser'ı %100 Searle değil. Ben buna “Searlesque” diyorum. Tam olarak onun gibi çizmek imkansız, ancak karakterlerin özünü anlayabilirsiniz ve asistanlar tarafından benimsenebilecek bir çizim yöntemi buldum. El yapımı görünmesi gerekiyor. Mümkün olduğunca çok cg öğesinden kaçınmak istiyorum.

Molesworth'daki prodüksiyon sırasında bu önceki filmlere atıfta bulunacak mısınız?

Meyer: Orjinal bir Searle Art koleksiyonum var. Ben Searle’ı referans almak ve onun dünyası üzerine kendi versiyonumu geliştirmeyi düşünüyorum. 

Searle stilini uyarlamanın eğlenceli tarafı nedir? 

Meyer: Sanırım kendi çizim tarzım her zaman biraz Searlesque oldu ve her zaman yakın hissettiğiniz sanatçılara ilgi duyuyorsunuz. Searle’ın çizimlerini ilk gördüğümden beri orada bana dokunan bir şey olduğunu hissettim.

İlk ne zaman?

Meyer: 1980'lerde Düsseldorf'ta Hans Bacher ve Harald Siepermann ile tanıştım. Okuldan yeni mezun olmuştum ve The Mad Tea Party adında küçük bir şirket kurduk. Genç bir çocuktum, reklamcılıktan para kazanıyordum. Hans'ın büyük bir Searle kütüphanesi vardı ve işte o zaman onun çalışmasını ayrıntılı olarak bilmem gerektiğini anladım. 

Çok fazla "boiling line" tekniği kullanmadan, onun çalışmalarını nasıl adapte edeceksiniz?

Mayer: Fragmanda, bu çizginin hayatta olduğunu açıkça görebilirsiniz. Boling line tekniği ve kontrol edilmenin bir karışımı. İsterseniz Searle’ın kendi çizgisinin çok daha az kaynadığını görebilirsiniz. Çizimleri inanılmaz derecede yapılandırılmış. Tüm bu vahşi, cızırtılı mürekkep çizgisinin altında gerçekten iyi yapılandırılmış şekiller var. Sanırım bütün bir filmi kare kare yapsaydınız ve çok fazla "boling line" tekniği kullansaydınız, onun üzerine oturamazsınız, sanmıyorum. Bu yüzden tarzını taklit etmek ve çok vahşi olmamak için bir yol bulmak zorundaydım.

Tamamen tablet üzerinde mi çalışacaksınız?

Mayer: St Trinian’ın testini cel animasyon üzerinde mürekkep ile yaptım. Daha sonra TVPaint'te başka bir test yaptım ve her ikisini de karşılaştırdım ve hiçbir fark olmadığını gördüm. Tüm filmi tabletlerde Molesworth yapmayı planlıyoruz; buzlu camları ve mürekkep izlerini kaldırabilecek kadar büyük bir ekip bulabileceğinizi düşünmüyorum. Fragman TVPaint'te çizildi. Arka plan oluşturmak için elle boyanmış, elle çizilmiş birçok doku kullandık. Tüm karakterler ve sahneler dijital olarak çizildi.

Günümüzde bir 2D animasyon ekibi bulmak ne kadar kolay? 

Geçenlerde Klaus ekibiyle konuşuyordum, çok fazla sahne sanatçısı bulamadıklarını söyledi.

Deakin: Bunu duymak komik, çünkü 2019 TV özel programı The Tiger Who Came to Tea projesinde benzer bir sorunumuz vardı. Ama bir ya da iki gerçekten iyi layout artistimiz var. Sadece bu becerilere sahip insanlar aniden daha fazla talep görüyorlar.

Ethel & Ernest için başarılı bir şekilde ekip oluşturduk ve tüm 30 dakikalık bölümleri şirket içinde yapıyoruz. Yaklaşık dokuz ay boyunca çalışan 50 veya 60 animatörden oluşan tam bir ekibimiz var. Yetenekler dışarıda ama asıl zorluk aynı anda ekip oluşturulacak başka 2D film olmaması. Çünkü İrlanda, Fransa, İspanya'da giderek geleneksel 2D'de ve TVPaint'te oldukça az film çekiliyor. Becerileri yüksek en üst düzey 2D animatörleri talep görüyor ve onlar da oldukça mobil bir işgücü olma eğiliminde ya da evden çalışıyorlar.

Mayer: Tüm dünyada bir çok animasyon yapan arkadaşım var. Bu filmde yer almak isteyen, çalışmaktan hoşlandığım animatörler listem vardı. Bence, özellikle Klaus'ta çok fazla yeni, inanılmaz yetenek ortaya çıktı. Bence bir 2D animasyonda bir canlanma var: eğer çok iyiyseniz, iyi bir kariyeriniz olabilir.

Deakin: Sana katılıyorum. Ethel & Ernest'i yaptığımız zaman biraz sıkıntımız vardı. Bu yüzden Birleşik Krallık'ta 2D kursları olan tüm animasyon okullarına ulaştık ve ScreenSkills ile ortak bir eğitim programladık. Onları TVPaint'te eğittik ve şunu söylemeliyim ki, bu programlardan çıkan bazı insanlar şimdi endüstrideki en iyi animatörler arasında. 

Kaynak: Cartoon Brew