SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIMLARIYLA DİKKAT ÇEKEN SERCAN TUNALI İLE SÖYLEŞİ

Sosyal Medyada Paylaşımlarıyla Dikkat Çeken Sercan Tunalı ile Söyleşi

Sercan Tunalı, sosyal medyada çoğu kişi tarafından The Cloud Collector olarak tanınıyor. Gündemi ve politikayı çalışmalarıyla harmanlayan Tunalı'nın paylaşımları son zamanlarda oldukça beğeni topladı. Anima Okul eğitmenleri arasında da yer alan Sercan Tunalı ile sosyal medya ve görsel sanatlar üzerinde küçük bir söyleşi yaptık. 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, Sercan Tunalı kimdir?

Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nün ardından, Anadolu Üniversitesi Çizgi Film Animasyon Bölümü'ne girdim. Okulumun bittikten sonra Avustralya’ya hem eğitim almaya hem iş fırsatlarını değerlendirmeye gittim. Türkiye'ye döndükten sonra uzun yıllar reklam sektöründe animasyon ve sanat yönetmenliği yaptım. New York ve Paris'te yaşadım, buralarda eğitim aldım. Yurt dışında, birçok markayla ve şirketle çalışma imkanım oldu. Şu sıralar çoğu insanın yaptığı gibi evden çalışmaya devam ediyorum.


Çizime olan ilginizi ilk ne zaman fark ettiniz?

İlkokulda kazandığım bir resim yarışmasından sonra daha çok ilgilenmeye başladım.

 

Şu ana kadar yaptığınız işlerden en çok hangisini seviyorsunuz, neden?

Özellikle bir tane söyleyemem ancak sergilerimde satışa çıkarmadığım, kendi koleksiyonumda kalmasını istediğim resimlerim oluyor. Genellikle güzel olduğunu düşündüğüm fikirlerimden yola çıkarak yaptığım resimleri seviyorum.

 

 

Instagram'daki illüstrasyonlarınız size büyük bir tanınırlık yarattı. Sizce bunun sebebi nedir?

Samimiyetin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir de olabildiğince benzersiz çalışmalar yapmaya çalışıyorum. Bir süre sonra çizimlerinizin imzaya ihtiyacı olmuyor. Seçtiğim konular herkesin düşündüğü ve yaşadığı modern hayattan esinleniyor. Bir şekilde aynı fikirleri paylaşıyoruz.

 

Animasyon dalında büyük işlere imza atmışsınız. Sosyal medyada animasyonla değil de illüstrasyonlarınızla tanınmak sizi rahatsız ediyor mu?

Hayır hiç rahatsız etmiyor. Arada yaptığım animasyonları da paylaşıyorum. Ne yaparak tanındığım değil nasıl tanındığım, yani olumlu mu olumsuz mu, bunu önemsiyorum.

 

Sosyal medyada ilham yarattığınızı düşünüyor musunuz?

Zaman zaman bazı çalışmalarla karşılıyorum ve bence giderek aynı disipline yakın çalışmalar yapan çizer sayısı artıyor. Herkesin kendisine ait güzel bir dünyası var. Çoğalsın.

 

Sosyal medyada politik paylaşımlarınız çok dikkat çekiyor. Çizim ve animasyonun politikayla birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence çok güzel bir şey çünkü politika çok sert bir alan ve çizim yaparak köşelerini yumuşatabilir ve onu tartışılarak uzlaşılabilir bir noktaya getirebilirsiniz. Çok ince bir ipte akrobatlık yapmak gibi. Zor olduğu kesin ve riskli. Ancak iyi bir fikir yakaladığınızda büyük bir etki yaratabilmeniz oldukça kolay.

 

 

Çalışmalarınızda hangi programları tercih ediyorsunuz?

Çizim yaparken kağıt, kalem ve boyalar. Animasyon yaparken Photoshop ve After Effects programlarını kullanıyorum.

 

İlham aldığınız bir sanatçı var mı?

Picasso, Miro, Escher gibi sanatçılardan çok etkilenirim.

 

Animasyon ve çizim alanında kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Çok sevmek gerekiyor. Hayatınızın bir parçası olmalı. Geliştirmek istediğiniz bir konu üzerinde saatlerinizi ayırmanız gerekiyor. Başarılı olabilmek için planlı olarak çok çalışmak şart, başka türlü bir yöntemi olduğunu düşünmüyorum.