GAME ART NEDİR? GAME ARTİST KİMDİR?

Game Art Nedir? Game Artist Kimdir?

Game Artist, özellikle yeni nesil için oyun ve yaratıcılık ile alakalı olması sebebiyle cazip, çok havalı görünen bir iş. Bir Game Artist’in oyun geliştirme sürecindeki rolünü, game art kariyeri planlayan ama nereden başlayacağını bilmeyen potansiyel adaylar için gözden geçirelim.

Game Artist ne yapar?

Eğer bir Game Artist olmaya karar verdiyseniz, havalı güneş gözlüklerinizi takmadan önce, bu yazıyı dikkatle okuyun. Oyun kariyerinizi geliştirmek istediğiniz alana hala karar vermediyseniz, ilk aşamada Game Artist olmak isteyip istemediğinizi anlamanız çok önemli. 

Game Artist farklı yazılımlar kullanarak oyunların sanatsal tarafını yaratır. 3D modelleme ya da illüstrasyonların hepsi bu alan altındadır. Bazı oyunlarda çizim ve boyama gibi geleneksel sanatların kullanımı gerekli olabilir. Game Artist sanatını ortaya koymaya çalışırken, Game Designer ve yazılımcılar ile ortak çalışır. Game Artist oyunun ilk yapım aşamasında kavramsal olan değerlerini olduğu gibi oyunun bitmiş halinin nasıl görüneceğini ortaya çıkarır. 

Game Artist, oyun yönetmeninin ve sanat yönetmeninin talep ettiği ölçütte illüstrasyon üreten kişi gibi görünse de gerçek bunun çok daha fazlasıdır. Aslında Game Artist’in oyunun hikayesini, seviye ya da karakterlerini ifade şekli, oyunun üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Farklı tip Game Artistler

Düşünülenin aksine, Game Art dünyasında her biri kendi uzmanlığına sahip, çeşitli roller vardır. Bazı roller sektöre yeni başlayacak kişiler için mükemmeldir, bazıları ise deneyim gerektirir. İlginizi çekebilecek bazı Game Artist rolleri:

Art Direktör 

Art Direktör, game artist ve animatörleri yönetir. Ayrıca farklı game art departmanları ve game designer arasında koordinasyonu sağlar. Konsept aşamasından itibaren oyun geliştirme sürecine dahil olur, oyunun kalitesi, estetiği ve sürekliliğinden sorumludur. 

Konsept Artist

Oyun için tüm tasarımları oluştururlar. Oyunun look & feel dediğimiz görünüm ve duygusu konusunda fikir vermesi için farklı sanat tarzlarını, fotoğrafları, dijital resimleri araştırıp bir araya getirirler. Konsept Tasarımcılar bazen hem mekan hem obje hem karakterlerin tasarımından sorumlu olabilirler.

Environment Artist

Bu sanatçılar oyundaki mekanları gerçekleştirir. Oyunun oynandığı dünyayı yaratırlar. Sahne ve seviyeler arasında oyun içinde tutarlılık oluşmasını sağlarlar.

Karakter Artist

Karakter Artistler karakteri tasarlamaktan sorumludur. 3D Modellemeye geçmeden önce oyun karakterlerinin 2D karakter tasarımlarını hazırlamaları gerekebilir. Ayrıca oyunun akışlanlık ve tutarlılığını sağlamak için animatörler ile yakın çalışmak zorundadırlar. 

Game Artist nasıl iş bulur?

Game Artistler, en iyi çalışmalarından oluşan portfolyoları ile iş başvurularını yaparlar. Çoğunlukla kendilerinden talep edilen test uygulaması ile becerilerinin devamlılığını gösterirler. Kendilerinden talep edilen test için belli bir zaman verilir. Game Artistler, tam zamanlı olarak bir stüdyoda çalışabildikleri gibi, bazen de proje bazlı ya da freelance olarak çalışabilirler.

Stüdyoların büyüklüğüne bağlı olarak rollerde kaymalar yaşanabilir. Bir illüstratör veya game artist rolü bir konsept artist ile aynı kişi olabilir. Sektörde illüstratör, UI designer, 3D model artist ve animatör gibi farklı roller de bulunuyor. Stüdyoların ihtiyaçları ve projelerin çapına göre değişkenlik gösteren Game Artistler yaratıcılıklarını ve sınırsız hayal güçlerini oyuncular ile paylaşıyor.

Bu yolculuğa çıkmaya hazırsanız:

Anima Okul’da Zbrush ile 3D Modelleme veya Karakter ve Konsept Tasarım eğitimleri ilginizi çekebilir!

Kaynak