EMRE CAN ÜÇBAŞ

Emre Can Üçbaş

2D Animatör

Emre Can Üçbaş

Yaratıcı sanatlara ve çizgi filmlere olan tutkusundan ötürü üniversite eğitimi için Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Çizgi Film (Animasyon) bölümünü tercih etti. 2005 senesinde başladığı üniversite macerasında yalnızca öğrenci olmakla yetinmedi, daha mezun olmadan çalışmalarına başladı. Öğrenciyken imzasını attığı ilk işler, Rıdvan Çevik yönetmenliğinde gerçekleşen “İrfan” ve “Yağmur Makamı” adlı iki kısa 2D animasyon filmi oldu.

Pepee projesiyle ülke genelinde büyük isim yapan Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu’nun Eskişehir’e gelmesiyle profesyonelliğe adımını attı. Düşyeri imzası taşıyan “Ayas” ve “Pisi” adlı iki çizgi dizinin yaratıcı ekibinde görev aldı. Dörder sezon süren bu iki dizinin animatörlüğünü üstlendi.

Kemik Animasyon Grubu bünyesinde generalist, karakter tasarımcısı ve yönetmen olarak;  Hopes Corporation’da ise 2D animatör olarak çalıştı. Oyun stüdyosu deneyimi de olan Emre Can Üçbaş bugün freelance olarak animasyon ve karakter tasarımı işleri yapmayı sürdürüyor, deneyimlerini Anima İstanbul çatısı altında genç yeteneklere aktarmaya devam ediyor.

Emre Can Üçbaş çalışmalarını görüntülemek için: https://www.behance.net/emrecan3bas