RÖPORTAJ - TAKİPÇİLERİMİZ KONSEPT TASARIM İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİ EREN ARIK'A SORDU

Röportaj - Takipçilerimiz Konsept Tasarım ile ilgili merak ettiklerini Eren Arık'a sordu

Takipçilerimiz sordu; "Arif v 2016" gibi ses getiren yapımların dijital sanatçılığını üstlenen ve aynı zamanda Anima Okul eğitmeni olan Eren Arık cevapladı.

İşte Arık’ın ağzından, konsept tasarım hakkında bilmeniz gereken her şey…

Kısaca biraz kendinizden bahseder misiniz?

1983 Bursa doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Animasyon Bölümü’nden mezun oldum. 3 sene araştırma görevlisi olarak, yine aynı bölümde çalıştım. Sonrasında İstanbul’a gelip freelance artist olarak çalışmaya başladım. Hala freelance concept artist, mattepainter ve art director olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Konsept tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Konsept tasarım; bir projede, projenin dünyasını anlatmak için önemli bir koldur. Proje için gerekli olan tasarımların üretilmesi konsept tasarımcının misyonudur.

Konsept tasarımda yaratıcılığa yönelik bir tavsiyeniz var mı?

Bol bol kaliteli yapım (film, dizi vb.) izlemek, görsel hafızanızı ve estetik eşiğinizi arttıracaktır. Bunun dışında tabii ki güncel ve eski ustaların işlerini incelemenizi tavsiye ederim. Bir filmi izlediğinizde size görsel bir haz veriyorsa, neden sizin gözünüze hoş geldiğini incelemeniz ve özümsemeniz gerekmekte.

Konsept tasarım çalışmalarını en çok beğendiğiniz animasyon filmleri ya da serileri neler?

Güncel yapımlardan Prometheus, Bladerunner, Love Death and Robots gibi yapımları sayabilirim.

Bugüne kadar konsept tasarımını yapmaktan en çok keyif aldığınız projeler hangileri?

Arif V 216, İkisi Bir Arada, Kaçamak, henüz yayınlanmayan Solar Ocean Colonies projesi için yaptığım tasarımlar ve şu anda üzerinde çalıştığımız bir mobil oyun için yaptığım işleri sayabilirim.

Neden konsept tasarım? Bu dala neden yönelmeliyiz?

Konsept tasarım ülkemizde yavaş yavaş yükselişe geçiyor (TV, film ve oyun endüstrisinin gelişmesiyle beraber). Eğer fikirlerinizin TV, oyun ve sinema gibi alanlarda kullanılmasını istiyorsanız, konsept tasarım ressamlar için tercih edilebilecek en iyi mesleklerden birisi.

 

Konsept tasarımcı olmak isteyenlerin çizim yeteneği yoksa ne yapmalarını önerirsiniz?

Tasarımlarınızı bir şekilde güzelce uygulayıp sunmanız gerekmekte. Bunun için çizim yeteneği önemli. Eğer konsept tasarımcı olmak isteseniz, öncelikle geleneksel (karakalem vb.) bir kurs yardımı alabilirsiniz.

Sizi bu alana iten neydi?

Ben film izleyerek, oyun oynayarak ve çizim yaparak büyüdüm. Bu sebeple de hayalim, filmlerde ve oyunlarda çalışmak oldu. Sanırım dijital ressamlık (konsept tasarım, mattepainting, illustrasyon) benim için en iyi meslek.