NETFLİX, GİTANJALİ RAO'NUN "BOMBAY ROSE" UNU BU SONBAHARDA DÜNYA ÇAPINDA YAYINLAYACAK!

Netflix, Gitanjali Rao'nun "Bombay Rose" unu bu sonbaharda dünya çapında yayınlayacak!

Festivalde dikkatleri üzerine toplayan bir Hint-Avrupa ortak yapımı olan "Bombay Rose", Netflix'e geliyor. Filmi, bu yıl sonbaharda dünya çapında yayınlanacak olan Netflix, Fransa'da 2021'de yayınlayacak ve faaliyet göstermediği Çin'de yayınlamayacak.

Gitanjali Rao tarafından yazılan, tasarlanan ve yönetilen film, karışık bir şehrin portresini çiziyor. Fragmanı izleyin ve aşağıdaki özeti okuyun:

Çocuk yaşta evlilikten kaçan, Bombay sokaklarında yaşayan genç bir kulüp dansçısı, ailesi için mücadele mi etmeli, yoksa yetim kalmış bir çocukla aşk yaşamayı mı seçmeli? Çizilmiş sahneler arasında incelikle dokunmuş bir müzikle geçişler yapan kırmızı bir gül, imkansız aşkın üç farklı hikayesini bir arada yansıtıyor. Bir Hindu kız ve Müslüman bir çocuk arasındaki aşk. İki kadın arasındaki aşk. Bollywood yıldızları için bütün bir şehrin aşkı. Gerçek olaylara dayanan film, sevgi ve yaşamın toplumdaki acımasızlığını yansıtıyor.

 

Altı yıl yapımı süren film, Venedik Film Festivali'nde Eleştirmenler Haftası'nda geçen yıl yerini aldı. Toronto ve Londra'da oynamaya devam etti ve Chicago ve Mumbai'de ödüller kazandı. Carlos Aguilar, Cartoon Brew için yaptığı incelemede şöyle yazdı: "Mumbai'yi tüm incelikleriyle animasyona çevirmek kendi başına uzun bir uğraştır. Zaman zaman kafa karıştırıcı olsa da, kendine özgü bir şekilde animasyon haline getirilmiş filmin, layer lar arası bağlantısını kurabilmekte hikaye anlatımı yeteneği ortaya çıkmaktadır.”

 

Rao daha önce Cannes'da kazanan ve diğer birçok festivalde oynayan "Rainbow (2006)" ve "TrueLoveStory (2014)" adlı kısa animasyon filmleriyle tanınıyordu. Variety'e "Bombay Rose" hakkında konuşurken şunları söyledi:

"En içten dileklerimle, bunun daha önce hiç görülmemiş bir animasyon filmi olacağına inanmayı çok isterdim, fakat birkaç yıl sonra filmi aynı şekilde beğenmek, tavsiye etmek ve gözden geçirmek kolay olmayacaktır. Belki de insanları, mitoloji, fantezi veya süper kahramanlarla sınırlı kalmayan animasyon Hint hikayelerine daha açık hale getirmeliyiz. Yaş ve sınıf farkı gözetmeden sıradan insanlar hakkında da hikayeler yazmalıyız."

 

Hindistan'ın Cinestaan Film şirketi, "Bombay Rose" filmini Fransa'nın Les Films d'ıcı Film şirketi ile birlikte üretti. Cinestaan Anand Mahindra ve Rohit Khattar tarafından yapımcılığı üstlenilen animasyon filmi, Mumbai merkezli Paperboat Design Studios tarafından tamamlandı.

 

Kaynak

Animation World Network