‘NETFLİX İLE GÖRSEL EFEKT (VFX) DÜNYASINA GİRİŞ’

‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’

Netflix ve Ankara Bilim Üniversitesi yeni yetenekler yetiştirmek için güçlerini birleştiriyor.

Netflix ve Ankara Bilim Üniversitesi, kreatif sektöre yeni yetenekler kazandıracak bir eğitim programına başlıyor. Anima Okul iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’ programı, 14 hafta süreyle devam edecek.

Lider eğlence platformu Netflix, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Ankara Bilim Üniversitesi ile kreatif sektöre katkı sağlayacak yeni bir eğitim programına imza atıyor. ‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’ adını taşıyan program, 28 Şubat – 5 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin animasyon ve görsel efekt alanında uzman eğitim kurumlarından Anima Okul iş birliğiyle hayata geçirilecek.

Geleceğin görsel efekt sanatçılarını yetiştirecek eğitime, Ankara Bilim Üniversitesi akademik kadrosu tarafından yönlendirilen 15 öğrenci katılacak. ‘Modelling’, ‘Texture’, ‘Render-Lighting’ ve ‘VFX compositing’ temalı eğitim modüllerini tamamlayan öğrenciler, kreatif sektöre güçlü bir şekilde adım atma imkanını yakalayacak. 

Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir şöyle konuştu: “Netflix gibi alanında öncü bir dijital yayıncı ile özel sektör-üniversite buluşmasını üst düzey bir programla gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Ankara Bilim Üniversitesi storybased esaslı bir yüksek öğretim kurumu olarak, mevcut tüm disiplinlerde artechno bir yaklaşımla profesyonel kazanımların zenginliğini ve yaratıcılığı yeni büyümenin ve yeni aklın temel dinamiği olarak görür. Bir şeyi olduğundan başka bir şey gibi görmek bu modellemenin itici gücü olup, kabuller dünyasının sınırları dışına çıkmak, tasavvur ve tahayyüllerin muazzamlığı içerisinde donatıların ve dokunuşların birlikte oluşturduğu yeni kompozisyon ve kodlamaların dilini oluşturabilmek, Ankara Bilim Üniversitesi’nin dünya ile aynı dili konuştuğunun, evrenin yeni dizgelerine dair anonim yaklaşımlar çabasına katkısının bir işaretidir. Netflix ve Ankara Bilim Üniversitesi, bu proje ile sadece profesyonel imkanlar ile anlaşılabilecek bir uygulamayı değil, aynı zamanda alanında örnek teşkil edecek zihinsel ve kuramsal açılımların da öncülüğünü yapmaktadır.”

Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili ise şöyle dedi: “Netflix olarak kreatif sektörü geleceğe taşıyacak gençlerimizi keşfetmeye ve onlara ihtiyaç duyacakları beceriler kazandırmaya büyük önem veriyoruz. Eğitim dünyamızın kıymetli kurumlarından Ankara Bilim Üniversitesi ile birlikte, Anima Okul’un desteğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Netflix ile Görsel Efekt (VFX) Dünyasına Giriş’ programının gelecekte sektöre damgasını vuracak öğrenciler yetiştireceğine inancımız tam.”

Netflix’in bugüne dek Türkiye’de gerçekleştirildiği eğitim projeleri arasında Güney California Üniversitesi desteğiyle düzenlenen ‘Yaratıcı Yapımcılık Programı’, Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığıyla açılan ‘Netflix Dizi Senaryosu Yazarlığı Dersi’, Tatino Films ve Impact Hub İstanbul iş birliği ile sunulan ‘Netflix Series Lab’ projesi,  ‘Netflix Adaptation Lab’ projesi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamındaki Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu ile iş birliği de dahil olmak üzere pek çok farklı girişim yer alıyor.

Ankara Bilim Üniversitesi

Ankara Bilim Üniversitesi 15/4/2020 tarih ve 7243 sayılı kanunun 25.ci maddesi ile Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitedir. Türkiye Verimlilik Vakfı 21 Nisan 2016 tarihinde “sürdürülebilir kalkınmayı” bireysel ve kurumsal düzeyde yaygınlaştıracak bilinç ve kültürü geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu manada; ülkemiz ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek; çevre, ekonomik hedefler ve insan niteliği itibariyle yüksek verimlilik standart ve uygulamaları belirlemekle mükellef bir sivil toplum örgütü olarak hizmet vermektedir. Ankara Bilim Üniversitesi sanatla bilimi bütünleştirmeyi amaç edinen bir yükseköğretim kurumudur. Ankara’nın merkezindeki Maltepe Yerleşkesinde eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Üniversitede dört fakülte, bir enstitü, bir meslek yüksekokulu ile iki uygulama ve araştırma merkezi mevcuttur. Üniversitede lisans, ön lisans ve yüksek lisans düzeyinde toplam 2315 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

 

Netflix hakkında

Netflix, 190’dan fazla ülkede 260 milyon kullanıcıya farklı türlerde ve dillerde dizi, film, oyun ve çok daha fazlasını sunan dünyanın lider eğlence platformudur. Üyelerimiz sunduğumuz sonsuz seçenek arasında arzu ettiklerini istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri kadar izlemenin, duraklatıp kaldıkları yerden devam etmenin keyfini çıkarır; gönüllerince oyun oynayabilir ve üyelik planlarını diledikleri zaman değiştirebilir.

 

Anima Okul

Anima Okul, Anima İstanbul’un 25 yıllık deneyimini de arkasına alarak 2014 yılında kurulmuştur. Animasyon ve Görsel Efekt (VFX) Okulu, ülkemizde bulunan en dinamik okullardan birisidir. Animasyon ve VFX yapım süreçleri ile uygulamalı deneyim kazanmak için birçok kişinin ilk aklına gelen Anima Okul’un ismidir. Online eğitimlerimiz aracılığıyla mekan kısıtlamalarını ortadan kaldırarak Türkiye’de ve dünyanın her yerinden 3D meraklılarına eğitimlerimizden yararlanmalarını mümkün kıldık.