TAKİPÇİLERİMİZ KONSEPT TASARIM İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİ EREN ARIK'A SORDU

Takipçilerimiz Konsept Tasarım ile İlgili Merak Ettiklerini Eren Arık'a Sordu

Kısaca biraz kendinizden bahseder misiniz?

1983 Bursa doğumluyum. Dumlupınar Üniversitesi Animasyon Bölümü’nden mezun oldum. 3 sene araştırma görevlisi olarak yine aynı bölümde çalıştım. Sonrasında İstanbul’a gelip freelance artist olarak çalışmaya başladım. Hala freelance konsept artist, mattepainter ve art director olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.


Konsept tasarımda yaratıcılığa yönelik bir tavsiyeniz var mı?

Konsept tasarım; bir projede, projenin dünyasını anlatmak için önemli bir koldur. Proje için gerekli olan tasarımların üretilmesi konsept tasarımcının misyonudur. Bol bol kaliteli yapım, film, dizi gibi, izlemek, görsel hafızanızı ve estetik eşiğinizi arttıracaktır. Bunun dışında tabii ki güncel ve eski ustaların işlerini incelemenizi tavsiye ederim. Bir filmi izlediğinizde size görsel bir haz veriyorsa, neden sizin gözünüze hoş geldiğini incelemeniz ve özümsemeniz gerekmekte.

Konsept tasarım çalışmalarını en çok beğendiğiniz animasyon filmleri ya da serileri neler?

Güncel yapımlardan Prometheus, Bladerunner, Love Death and Robots gibi yapımları sayabilirim.

Bugüne kadar konsept tasarımını yapmaktan en çok keyif aldığınız projeler hangileri?

Arif V 216, İkisi Bir Arada, Kaçamak, henüz yayınlanmayan Solar Ocean Colonies projesi için yaptığım tasarımlar ve şu anda üzerinde çalıştığımız bir mobil oyun için yaptığım işleri sayabilirim.

Neden konsept tasarım? Bu dala neden yönelmeliyiz?

Konsept tasarım ülkemizde televizyon, film ve oyun endüstrisinin gelişmesiyle beraber yavaş yavaş yükselişe geçiyor. Eğer fikirlerinizin televizyon, oyun ve sinema gibi alanlarda kullanılmasını istiyorsanız, konsept tasarım ressamlar için tercih edilebilecek en iyi mesleklerden birisi.

 


Konsept tasarımcı olmak isteyenlerin çizim yeteneği yoksa ne yapmalarını önerirsiniz?

Tasarımlarınızı bir şekilde güzelce uygulayıp sunmanız gerekmekte. Bunun için çizim yeteneği önemli. Eğer konsept tasarımcı olmak isterseniz, öncelikle geleneksel, karakalem gibi bir kursa kaydolarak yardım alabilirsiniz.

Sizi bu alana iten neydi?

Ben film izleyerek, oyun oynayarak ve çizim yaparak büyüdüm. Bu sebeple de hayalim, filmlerde ve oyunlarda çalışmak oldu. Sanırım dijital ressamlık; konsept tasarım, mattepainting ve illustrasyon benim için en iyi meslek.