E3 OYUN FUARI BAŞLIYOR!

E3 Oyun Fuarı Başlıyor!

Yeni oyun duyurularının ve tanıtımlarının yapıldığı E3 Fuarı başlıyor! Nintendo, Xbox, Capcom, Konami, Ubisoft, Take-Two Interactive, Warner Bros. Games, Square Enix, SEGA, Bandai Namco ve Koch Media gibi öncü şirketlerin katılımıyla 2021'de online olarak geri dönüyor. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle iptal edilen E3, bu sene 12-15 Haziran arasında gerçekleşecek.

Twitch, YouTube, Twitter, Facebook Gaming, TikTok, VENN, Steam, Reddit, Entertainment Weekly, WEBEDIA, Wechat, Bilibili, AfreecaTV ve birçok sosyal medya kuruluşu E3 ile anlaştı ve eş zamanlı olarak canlı yayınları bu platformlardan yayınlanacak.

ABD Eğlence Yazılımları Derneği Başkanı ve CEO'su Stanley Pierre-Louis, "Yirmi yılı aşkın bir süredir E3, video oyun endüstrisinin sunduğu en iyi şeyleri sergilemek ve dünyayı oyunlarla birleştirmek için önde gelen bir mekan olmuştur. Bu yılki E3'ü daha kapsayıcı bir etkinliğe dönüştürüyoruz. Ancak yine de bu etkinliği video oyunları için vazgeçilmez bir sahne haline getiren büyük açıklamalar ve içeriden gelen fırsatlarla hayranları heyecanlandırmaya çalışacağız" şeklinde bir açıklama yaptı.


Indie Geliştiriciler Ön Planda

Renee Gittins, "Indie geliştiriciler (bağımsız oyun geliştiricileri), endüstrimizin ilerlemesine öncülük eden yürekten hikayeler ve çığır açan yaratıcılık sunuyor. Çabalarını ve ilhamlarını dünya çapında paylaşabilmeleri için ilk kez bu büyük sahnede indie'lere yardım etmek bir onurdur" şeklinde bir açıklama yaptı.

Stanley Pierre-Louis, "E3'ü yeniden tasarlıyoruz ve bunun bir parçası da bağımsız geliştiricilerle. Indie geliştiricileri ve çalışmalarını küresel bir sahnede öne çıkarmaya yardımcı olacak fırsatlar sunarak etkileşim kurmaktır. Bağımsız geliştiriciler, video oyunu endüstrisinin kritik bir parçası ve çalışmalarını dünya çapında sergileme fırsatları yaratmak için olanaklarımızı genişletmekten heyecan duyuyoruz" dedi.

 


Programa Genel Bakış:

12 Haziran Cumartesi 20:00
E3 fuarının ilk günü cumartesi başlıyor. Ubisoft (22:00'da) ve Gearbox Entertainment'ın basın toplantılarının yanı sıra GamesBeat ile bir oturuma da yer verilecek.


13 Haziran Pazar 20:00
Microsoft'un uzun zamandır beklenen Xbox & Bethesda Games Showcase'i 20:00'da başlayacak. 
22:45'te Square Enix, PC Gaming Show ve Future Games Show'dan özel sunumlar olacak. Ayrıca Warner Bros. Games, Back 4 Blood ve 24 Entertainment sunumları da yer alacak.


14 Haziran Pazartesi 18:00
Indie geliştiricilerin basın toplantılarının yanı sıra Mythical GamesFreedom GamesRazer ve Capcom sunumları gerçekleşecek. Ayrıca Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık panelleri de yayınlanacak.

 

15 Haziran Salı 18:00
E3'ün son gününde, Nintendo'nun Nintendo Direct ve Nintendo Treehouse sunumları 19:00'da başlayacak. Ayrıca Bandai Namco, Yooreka Games ve GameSpot da etkinliklere sahip olacak.
Yayın, Resmi E3 2021 Ödülleri Şovu ile tamamlanacak.

16 Haziran 20:00'da ise Steam Next Fest yayınlanacak.


E3 Nedir?

E3, bilgisayar ve video oyunları ve ilgili ürünler için dünyanın önde gelen etkinliğidir. Etkinlikte, gösteriler, video oyun konsolları, taşınabilir cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve video oyunların haberleri ve duyuruları paylaşılıyor.
Geliştiren ve yayınlayan şirketlerin iş ve halkla ilişkiler ihtiyaçlarına hizmet etmeye adanmış ABD ticaret birliği olan Eğlence Yazılımları Derneği ESA'ya aittir ve onun tarafından işletilmektedir.


Summer Game Fest

E3 ve diğer ticari fuar ve etkinliklerin pandemi nedeniyle iptal edilmesiyle birlikte oyun muhabiri Geoff Keighley, Mayıs - Ağustos 2020 arasında Summer Game Fest'i başlatmak için birkaç büyük yayıncı ve video oyunu endüstrisi lideriyle birlikte çalıştı. Bu süre zarfında Keighley, geliştiricilerin ve yayıncıların sunum yapmasına yardımcı olmuştu. Bu sene de ikincisi düzenlenen Summer Game Fest, Prime Gaming iş birliğiyle yayınlandı.

 

 

Summer Game Fest'e damga vuran oyun ise Game Of Thrones yazarı George R.R. Martin'in Fromsoftware ile birlikte yaptığı Elden Ring oldu. İlk defa fragmanı gösterilen oyunun 21 Ocak 2022'de yayınlanması bekleniyor. Festivalde aynı zamanda şu oyunların duyuru ve gelişmelerine yer verildi:

Tiny Tina's Wonderland, Metal Slug Tactics, Death Stranding Director's Cut, Jurassic World Evolution 2, Sable, Lostark, Call of Duty Warzone Sezon 4, Among Us yeni güncellemele, Salt and Sanctuary, Solarage, Two Point Campus, Anacrusis, New World, Blood Hunt, House Of Ashes, Planet of Lana, Overwatch 2, Endless Dungeon, Far Cry 6, Genshin Impact, Back 4 Blood, Tunic, Tribes of Midgard, Evil Dead The Game.