3D ART NEDİR 3D ARTİST KİMDİR?

3D Art Nedir 3D Artist Kimdir?

3D Art Nedir?

3D sanatın tanımı konusunda farklı görüşler bulunuyor. Heykel gibi her yönden dokunulabilen, görülebilen her türlü sanat eserinin üç boyutlu bir sanat olduğunu kabul edersek, 3D sanatın da sanatın kendisi kadar eski olduğunu söyleyebiliriz. Bazıları için 3D sanat için ilk çağrışım, çarpıcı gerçekçi efektli sokak resmi veya tebeşir sanatı veya derinlik ve gerçeklik izlenimi veren herhangi bir resim türü olabilir. Ayrıca 3D sanat, çeşitli programlar, oyunlar ve bilgisayar tabanlı platformlar için karakter ve konsept sanatı yapan özel yazılımlarla üretilen bilgisayar sanatı için kullanılan bir terimdir. Tüm bu formlar kendi başlarına üç boyutludur ve hepsi 3D sanat olarak adlandırılabilir ve anlaşılabilir. Ancak bu yazımızda bilgisayar sanatına odaklandık.

3D sanat oluşturmak büyük bir beceri gerektiriyor fakat çaba göstermeye istekliyseniz, çarpıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Yetenek önemli bir faktör olsa da pratiğin önüne geçemiyor. 3D'de çalışmak çalışmalarınıza, 2D'de çalışırken yakalanması son derece zor olan bir derinlik ve gerçekçilik düzeyi ekler.

3D Art üzerine, modelleme, sculpting, karakter, animasyon gibi farklı alanlarda uzmanlaşabilir veya hepsine hakim olarak sektörde 3D Artist veya 3D Generalist olarak çalışabilirsiniz.


3D Artist Nedir?

3D Artistsler için aynı zamanda CGI Artist de denir. CGI "computer-generated imagery" kelimelerinin kısaltılmışıdır ve Türkçe'ye bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler olarak çevrilebilir. 3D Artistler bilgisayarları kullanarak durağan, hareketli görüntüler veya görsel efektler oluşturabilir. Bu görüntüler karakterlerden ortamlara veya özel efektlere kadar her şey olabilir. Film, televizyon, reklam veya video oyunları gibi medya araçları için 3D animasyonlar oluşturulabilir. Yani 3D Artist veya 3D Sanatçı, medya üretiminin her alanında çalışabilir.

Bugünlerde 3D sanatçılara büyük bir talep var ve bu nedenle iş bulmak nadiren sorun oluyor. Ancak sorun, 3D uzmanı olduğunuz ve pozisyon için yeterince uzman olmadığınızı fark edince ortaya çıkıyor. Yani sektörde ne alana odaklanacağınızı bilmeniz ve o alanda uzman olmanız büyük bir önem arz ediyor.

Elbette, her şeyden biraz bilip yapabileceğiniz için 3D Generalist olmak harika olabilir. Birkaç farklı alan hakkında her şeyi öğrenmeye odaklanabilir ve her birinde mükemmel performans sergileyebilirsiniz.

Ancak bir 3D Specialist olarak bir şeye odaklanabilir ve o konuda gerçekten iyi olabilirsiniz. Yaptığınız işte o kadar iyi olabilirsiniz ki insanlar belirli hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmak için sizi özel olarak istemeye başlarlar. Bu yüzden uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. İşte bir 3D Artist olarak uzmanlaşmak için en iyi alanlardan bazıları...

 

Mimari Görselleştirme

3D sanatçılar için en yaygın çalışma alanlarından biridir. Mimari harikalar sizi hayranlık içinde bırakıyorsa ve yapımlarının yaratıcı sürecinde rol oynamakla ilgileniyorsanız, mimari görselleştirme sizin için mükemmel olabilir. Sadece müşterilerinizin fikirlerini hayata geçirmenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda gerçek bir mimar gibi yaratıcı enerjinizin akmasını ve bu fikirlerin üzerine inşa edilmesini de sağlayabilir.

 

3D Modelleme

3D modelleme ile 3D bilgisayar grafiklerini kullanarak kelimenin tam anlamıyla herhangi bir nesne veya yüzeyin 3D dijital temsillerini oluşturabilirsiniz. Bir 3D modelci olarak öne çıkmak için hem harika teknik becerilere hem doğal sanatsal becerilere sahip olmanız gerekir ve daha fazla uzmanlaşabileceğiniz birçok alt küme vardır.

Oyun endüstrisi, film, TV, mimari, mühendislik, reklamcılık, web siteleri için 3D modeller oluşturabilirsiniz, adını siz koyun. Teknolojideki sürekli gelişmelerle birlikte, giderek daha fazla insan kaliteli 3D modelleri hemen hemen her yerde uygulamak istiyor.

 

 

3D Konsept Sanatçısı

3D konsept sanatçıları, video oyunları, filmler, çizgi romanlar, animasyonlar ve diğer birçok medya türü için çeşitli fikirleri iletmek için illüstrasyonlar oluşturur. Konsept sanatçıları genellikle sadece eskizlere güvenirken, 3D konsept sanatçıları fikirleri görselleştirmek ve dijital ortamlar, karakterler, yaratıklar ve diğer birçok varlık için sanat yaratmak için bilgisayar grafiklerini kullanır.

Bir 3D konsept sanatçısı olarak, üretim zincirinde son derece önemli bir halkasınız çünkü 3D modelleyiciler, animatörler ve VFX'ciler fikirlerini hayata geçirmek ve onları üretime hazırlamak için size güveniyor!

 

3D Animasyon

3D animasyon, uzmanlaşabileceğiniz en ilginç alanlardan biridir. Dijital olarak animasyonlu görüntüler oluşturmayı içerir ve yakalayabileceğiniz birçok farklı fırsatla birlikte gelir. İşte en heyecan verici olanlardan bazıları.

 

3D Motion Capture Artist

Bir 3D Motion Capture Artist olarak göreviniz, tıpkı gerçek insanlar gibi davranan bilgisayar tarafından oluşturulmuş karakterler yaratmaktır. Oyuncuların hareketlerini yakalamak için oyuncular, yönetmenler ve teknisyenlerle yakın çalışırsınız, böylece onların dijital karakterlerini yaratabilirsiniz.

3D hareket yakalamanın en belirgin uygulamaları film ve TV prodüksiyonunu içerir. Ancak robotik, askeri, tıbbi uygulamalar, spor ve diğer birçok alanda da yaygın olarak kullanılmaktadır.


Karakter Artist

Adından da anlaşılacağı gibi, karakter sanatçıları oyunlar ve çeşitli pazarlama materyalleri için karakterler yaratır. Bilgisayar grafiklerini kullanarak 3D çizimler oluşturarak bir fikri, daha doğrusu bir karakteri hayata geçirmek için bir sanat yönetmeni ile birlikte çalışırlar.

Robotlardan ve çeşitli masalsı karakterlerden fantastik yaratıkların tüm dünyasına kadar video oyunları için hemen hemen her karakteri yaratabileceğiniz için bu inanılmaz derecede heyecan verici bir iş olabilir.

 


Environment Artist

Çevre sanatçıları, video oyun endüstrisinde, video oyunları için iç ve dış mekan ayarları oluşturan 3D modelleyiciler olarak çalışır. Bir oyun ortamı yaratmak için gerekli modelleme, doku, aydınlatma, kompozisyon ve diğer birçok görevden sorumludurlar.
Bu alanda uzmanlaşarak, bir oyun, bir fantezi şehri, bir zindan, bir bilimkurgu uzay istasyonu ve kelimenin tam anlamıyla sizin ve müşterilerinizin hayal edebileceği her şey için bir şehir sokak manzarası yaratmayı öğrenebilirsiniz.


Motion Graphics Designer

Çoğu kişi, hareketli grafiklerin grafik tasarımın bir alt kümesi olduğunu iddia ediyor ve olabilir fakat aynı zamanda animasyon sürecinin gerekli bir parçası. Grafik tasarım bilgisi ve becerileri gerektirir ve hareket yanılsamaları oluşturmak için animasyon ve dijital görüntülerin kullanılmasını gerektirir.
Hareketli grafik tasarımcısı olarak, reklamlar, filmler, diziler, video oyunları ve tüm diğer medya sunumları için animasyonlu logolar veya hareketli metinler oluşturabilirsiniz.


Görsel Efekt Uzmanı

Bir VFX sanatçısı olmak inanılmaz derecede heyecan verici çünkü birçok farklı hareketli grafik ve animasyon oluşturabilirsiniz. Fotoğraf gerçekliğinde, dijital olarak oluşturulmuş görüntülerden oluşan video oyunları, diziler ve filmler için çeşitli görsel efektler oluşturabilirsiniz.

Bir VFX sanatçısı olarak neler yaratabileceğiniz konusunda ayrıntılara girmek gerçekten gerekli değil. Bu sanatçıların film ve video oyun endüstrilerini nasıl tamamen değiştirdiğini biliyorsunuz. Bu alanda uzmansanız, Avatar, Interstellar ve Inception gibi gişe rekorları kıran veya Game of Thrones gibi hit TV dizilerinde adınızı görme şansınız da olabilir.


3D Grafik Tasarım

3D grafik tasarım, uzmanlaşmak için pek çok alt kümeye sahip geniş bir alandır. Temelde, bir 3D grafik tasarımcının işi, çeşitli mesajları belirli hedef kitlelere iletmek için 3D görsel görüntüler oluşturmayı içerir. İşte aralarından seçim yapabileceğiniz en kazançlı iş unvanlarından bazıları.

Pazarlama ve Reklam Grafik Tasarımcısı
Açıkçası bu iş, çeşitli pazarlama ve reklam materyalleri oluşturmak için grafik tasarım becerilerini kullanmayı gerektiriyor. Dergiler, reklam panoları, broşürler, menüler, iş tabelaları, araç giydirmeleri, banner reklamlar, sosyal medya reklamları, web siteleri için tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Bu kulağa basit gelebilir ve örneğin bir karakter sanatçısı olmaktan kesinlikle daha az karmaşıktır ancak gerçekten eğlenceli olabilir. 3D tasarım becerilerinizi denkleme ekleyin ve çok heyecan verici, ödüllendirici ve tamamen stressiz bir iş elde edin.

 


UI Grafik Tasarımcısı

UI grafik tasarımcıları ayrıca hem basılı hem dijital medya için çeşitli görsel görüntüler oluşturur fakat öncelikle kullanıcı arayüzüne odaklanırlar. Genellikle web siteleri ve uygulamalar üzerinde çalışırlar ve çalışmalarının mükemmel kullanıcı deneyimleri oluşturmasını sağlayarak görünümlerine ve düzenlerine odaklanırlar.

Burada da hareketli grafik tasarımı hakkında çok şey bilmeniz gerekir, çünkü UI grafik tasarımcıları, web siteleri ve uygulamalardaki menüler ve düğmeler gibi çeşitli grafik öğeleri tasarlamaya odaklanır. Görevleri, tüm teknik detayların düzgün çalıştığından ve estetik çekicilikle mükemmel bir şekilde hizalandığından emin olmaktır.


Basın Grafik Tasarımcısı

Bir basın grafik tasarımcısı olarak dergi, broşür, katalog, gazete ve kitap gibi çeşitli basılı medya yayınları tasarlayabilirsiniz. Güzel grafikler ve çizimler oluşturabilir ve herhangi bir fikri hayata geçirebilirsiniz.

Basılı medya yayınları için 3D fotogerçekçi görselleştirmeler oluşturabilir ve bunların gerçekten öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.


Ambalaj Grafik Tasarımcısı

Ambalaj tasarımı en önemli pazarlama araçlarından biridir ve çeşitli markaların gücünü kullanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir ambalaj grafik tasarımcısı olarak her türlü ürün için ambalaj tasarlayabilir ve işbirliği yaptığınız her şirketin markasının hikayesini anlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

Başarılı bir ambalaj grafik tasarımcısı olmak için biraz endüstriyel tasarım ve üretim bilgisine sahip olmanız gerekir, böylece ürünler için her zaman yüksek kaliteli assetler yaratabilirsiniz.

 

3D Baskı

3D baskı, bir 3D sanatçısı olarak uzmanlaşabileceğiniz başka bir harika alandır. Çeşitli görselleştirmeler, illüstrasyonlar ve animasyonlar oluşturmakla ilgilenmiyorsanız, bunun yerine kelimenin tam anlamıyla hayata geçirebileceğiniz 3D modellerle ilgileniyorsanız, 3D baskı sizin için bir yol olabilir.

Başarılı bir 3D baskı sanatçısı olmak için 3D modelleme ve render bilgisine sahip olmanız gerekir. Bilgisayar grafiklerini kullanarak oluşturduğunuz tüm görselleştirmeleri hayata geçirmek, uygun dijital dosyaları kullanabilmeniz ve tasarımlarınızı oluşturabilmek için bu ikisine ihtiyacınız var.

3D yazdırabileceğiniz ürün sıkıntısı yoktur, ancak oluşturabileceğiniz en ilginç şeylerden bazıları film aksesuarlarıdır. 3D baskı ile bir 3D prop sanatçısı olabilir ve film endüstrisine doğru yol alabilirsiniz.

 

3D sanatçısı olmak dünyanın en iyi işlerinden biridir, ancak bir alanda uzmanlaşmak size çok daha fazla fayda sağlayabilir. Yukarıda bahsedilenlerden çok daha fazla seçim yapabileceğiniz alan var, bu yüzden son kariyer kararınızı vermeden önce biraz daha derine indiğinizden emin olun. Ancak uçsuz bucaksız 3D dünyasında ne seçerseniz seçin, kesinlikle harika olacağından emin olabilirsiniz.


Kaynak: Easy Render