SEZGİN ÖZTÜRK

Sezgin Öztürk

Animasyon Yönetmeni

Sezgin Öztürk

1983 yılında Ankara’da başlayan hayatının daha ilk yıllarından itibaren, resim ve çizgi roman tutkusu ile dikkat çekti. Bu büyük ilgiden ötürü olacak ki güzel sanatlardan başka bir alana yönelmeyi düşünmedi. Küçüklük tutkusunu kalıcı bir yeteneğe dönüştürmek için Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarına girdi, resim bölümünü kazanarak lise hayatını bu bölümde tamamladı. Yeteneğini daha da geliştirmek, resim tutkusunu yeni teknolojilerle birleştirmek için animasyon okumaya karar verdi. Anadolu Üniversitesi Çizgi Film (Animasyon) bölümünü kazanması ile animasyon dünyasındaki yolculuğuna başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra Türk animasyon sektörünün merkezi olan İstanbul’a taşındı ve Anima İstanbul bünyesinde çalışmaya başlayarak, profesyonel hayata adımını attı. Ülkenin en saygın ve deneyimli entegre film yapım şirketlerinden birinde, sektörün en donanımlı profesyonelleri ile birlikte çalışmanın bir artısı olarak kısa sürede pişti, yaptığı işlerle adından söz ettirmeye başladı. Anima İstanbul çatısı altında geçen keyif dolu 3.5 yılın ardından dil ve mesleki donanımını artırmak, farklı kültürlerden insanlarla tanışmak için Amerika’ya gitti. Altı aylık Amerika macerası sonrasında Türkiye’ye döndü.

Freelancer olarak çalışmayı tercih edip birçok büyük marka için karakter animasyonu ve karakter tasarımı hizmeti vermeyi sürdürdü, ses getiren işlere imzasını attı. 2013’te eğitim hayatına geri dönmeye karar verdi. Ama bu defa öğrenci değil, eğitmen olarak! Bu kararının bir sonucu olarak, kurucu ortağı ve yöneticisi olduğu Anima Okul macerasına start verdi. Mesleki deneyimini paylaşmak ve animasyon dünyasına yeni yetenekler kazandırmak için Anima Okul projesine ilk günkü heyecanıyla ortak olmayı sürdüren Sezgin Öztürk bugün, Anima Okul öğrencilerine eğitim vermeye devam ediyor.