SENCER ÇAKITLI

Sencer Çakıtlı

Anima Okullu olmak isteyen herkese merhaba! 15 senedir farklı bir sektörde çalıştığım halde, devamlı bir animasyon, tasarım yapmak bunların mantığını anlamak istemiştim ve bu konuda da ülkemizin henüz bu sektördeki yeni yeni gelişimi nedeniyle doğru kurumu doğru eğitmenleri bulmanın çok önemli olduğunun farkında olarak, farklı deneyimlerimden sonra Anima Okul'u buldum ve sonuçları ve gelişimini paylaşmak istiyorum.

Eğitimimiz ilk etapta online değildi ancak korona vakalarının artması ile mecburen online eğitime geçtik. Açıkçası ilk etapta online sınıfta yüz yüze kadar verimli olur mu biraz şüphelerim vardı. Ancak bu şüpheleri ve online eğitime bakış açım 180 derece değişti ama bu değişimi sağlayan faktörler ne miydi bakın anlatayım.

Eğitmen: Dünyanın neresine giderseniz gidin, eğer eğitmen doğru yönlendirme yapmıyorsa, online olsun yüz yüze olsun, özel olsun başarılı olamazsınız. Benim gördüğüm ender eğitmenlerden 3D Modelleme ve Render hocamız Demircan Taş sayesinde öncelikle online eğitimin ne kadar verimli olduğunu görebildik. Açıkçası eleştirecek bir taraf istesem de bulamıyorum, hani yani şu konuda eksik diyebileceğim bir şey bulamadığım ender hocalardan gerçekten. Dersi çok büyük sabır ve sadelikle işleyip, her öğrenciye eşit muamele göstererek, sorunun tipi ne olursa olsun mantığını anlatmaya çalışan, bana balık verme balık tutmayı öğret gibi, bir yol izlemiştir ki çoğu tutorialda bulamayacağınız konuları gördüğüm için kendimi şanslı hissediyorum. Ders disiplini, ödev disiplini, soru cevaplar, interaktif etkileşim sayesinde çok da mükemmel bir sınıfta olduğum için de herhalde bitmesin diye yalvardığım bir eğitimdi. Bunun bölüm ikisi olsa o eğitimi de alacağım da eğitim bitti. :)

Burada eğitime başlamadan da Sezgin hocaya da ayrıca teşekkür etmek lazım ki ilk görüşmemdeki şu mesaj beni çok heyecanlandırmıştı "Burada sadece hobi olarak değil asıl bu işte kariyer yapmak isteyenler ve bunu devam ettirecek insanların gelmesi" asıl amaçları olduğunu iletmişti. "Elbette kişi hobi olarak istiyorsa gelir, ancak bizim yönlendirmemiz ile buradan çıkan isterse bu işi gerçekten yapabilir." İşte bu mesaj halen Anima'ya bakış açımda hiç yanılmadığımı da gösteriyor.

Anima okul A-dan Z’ye , IT'sinden bizimle iletişimde devamlı olan ekip arkadaşlara, eski mezunların desteklerine, yani oradan yolu geçmiş herkese teşekkürler. Koordinasyon olmadan bu noktaya da gelemezdik, bir gün bile bir aksaklık yaşamadık. Ayrıca staj, iş gibi yönlendirmeleri ise ayrı bir olay ki kariyer hedefi olanlara da tavsiyem bu yönde.

Evet, Anima Okul mezunuyum ve ben ne kazandım diye şöyle bir geriye baktığımda ilk olarak emin olun hayata, objelere bakış açım o kadar değişti ki ve beyniniz o kadar creative düşünmeye başlıyor ki bence Alzheimerlara dil dersi yerine modelleme dersleri verilmelidir diye bile düşünüyorum ki umarım bu projeyi birileri üstlenir. Şu anda 3d Maya, Substance painter, Z-brush ana temelleri, Arnold İle Render alma konusunda gerçekten bilgi sahibi olduğumu biliyorum, eksiklerimi sadece çalışma ve zamanla tamamlayacağım ki bu işin sonu hakikatten yok ve olmasın da. :)

Anima Okul'a başlayacaklara, başlamak isteyip de emin olamayanlara, vaktinizi düşünmeye hiç harcamayın direkt başlayın derim. Pişman olmayacağınızı dersin ilk haftası göreceksiniz...

Tekrardan ve tekrardan Anima Okul aileme teşekkür. Bu kurumda olduğum için gurur duydum ve halen bu kurumda olduğum için mutluyum.