MUSTAFA MENGİLLİ

Mustafa Mengilli

22 yaşındayım. Grafik tasarımcı ve görsel sanatlar eğitmeniyim. Hem ajans bünyesinde hem de freelance olarak, birçok marka için illüstrasyon çalışması ve tasarım işleri yaptım. Daha ilkokuldayken evimizin balkonunda oturup elime aldığım kağıt ve kalem ile etrafta gördüğüm binaları çizer, ortaokulda ise resim yarışmalarına katılırdım. Yeteneğimi gözlemleyen öğretmenlerim sayesinde, güzel sanatlar lisesine girmeyi başardım. Lisede 6 arkadaş kurduğumuz ekip ile amatör senaryolar yazıp, dijital ortamda kurgu ve dublaj işlerini üstlendiğim birçok kısa film çektim. Böylelikle animasyon ve VFX dünyasına olan sevdam da başlamış oldu.

Üniversitede tercihimi İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Öğretmenliği bölümünden yana kullandım. 2. sınıfta grafik tasarım alanını seçip kendimi VFX ve animasyon alanına yakınlaştırmak istedim. Bu süreçte aynı zamanda animasyon stüdyolarına ve prodüksiyon şirketlerine mail atmaya, hem animasyon ve VFX kurslarını araştırıp hem de stajları kovalamaya başladım. 2016’da vizyona giren Anima İstanbul yapımı “Kötü Kedi Şerafettin” filmini izledikten sonra, film sonunda ismi geçen animatör ve VFX artistlerine mail atmaya karar verdim. Bu süreçte Anima Okulu fark ettim. Sitesini kontrol edip hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra, Anima İstanbul’a bağlı bir eğitim kurumu olduğunu ve okulun gerçekten de Türkiye’de dünya çapında eğitim veren nadir okullardan biri olduğunu öğrendim. 3. sınıf sonunda Anima Okul’a gitmeyi aklıma koyarak, 3D Animatör Sezgin Öztürk hocamla görüştüm. Ona hayal ve isteklerimi anlattım. Sağolsun, o da görüşlerini söyleyip bana yardımcı oldu ve hedeflerime doğru yön vermemi sağladı.

Böylelikle Anima Okul’da 6 aylık “Modelleme ve Render” eğitimi almaya başladım ve mezun oldum. Eğitimim süresince birçok bilgi edinip bunları uygulama fırsatı elde ettim. İlk kez hedefim olan mesleğin mutfağında olma hissini yaşadım. Ardından tekrar Sezgin hocama ve büyük saygı duyup işlerini takip ettiğim diğer animatör abilerime mesajlar attım; karakter animatörü Bora Şahin ve 3D Generalist Demircan Taş başta olmak üzere, bu değerli isimlerden gidişatım ve yapmam gerekenler hakkında bilgiler aldım. Bu konuşmalar ardından Anima Okul’da animasyon kursuna başladım. Şu anda animasyon eğitimime devam etmekte, aynı zamanda Anima Okul bünyesinde projelere katılıp okulun sosyal medya tasarımcısı olarak görev yapmaya devam ediyorum. Okulum bittikten sonra da Anima Okul bünyesinde çalışmaya devam etmek, portfolyomu iyice güçlendirip yurt dışında animatörlük yapmak hem hayalim hem de hedefim. Bu yolda beni destekleyen, yön veren ve bilgilerini eksik etmeyen hocalarıma, arkadaşlarıma, abilerime teşekkür ediyorum.