SERGEN EREN

Sergen Eren

FX ARTİST

Sergen Eren

1984’te başlayan hayatının liseye kadar olan bölümünü Nevşehir’de geçirdi. 2011 senesinde Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre aynı üniversitenin biyoinformatik laboratuarında araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bu süreçte modelleme ve ışıklandırma tekniklerine ilgi duymaya başladı. Fakat birkaç ay içinde ilgisi başka bir alana kaydı; FX teknolojilerine… İlk önce Autodesk Maya, Softimage, Naiad gibi programlarla çalıştıktan sonra, 2009 yılında Houdini ile tanıştı.

Bu programlarla içli dışlı olmanın bir sonucu olarak, gönlünde asıl yatanın okuduğu alan değil; görsel efektler olduğunu fark etti. Böylelikle daha önceleri hobi olarak ilgilendiği VFX’e profesyonel anlamda yönelme kararı aldı.

Askerlik sonrasında Anima İstanbul’da FX TD artisti olarak çalışmaya başladı. 2016’da vizyona girip izleyenlerin büyük beğenisini toplayan, Anima İstanbul imzalı “Kötü Kedi Şerafettin”in görsel efekt ekibinde çalıştı. Birçok film festivalinden ödülle dönen, 2018 yapımı “Kelebek” filminin görsel efektlerini üstendi. Halen Anima İstanbul’da FX TD artisti olarak çalışan Sergen Eren bugün Anima Okul’da ders vermeyi sürdürüyor.