NECMİ YALÇIN

Necmi Yalçın

Karakter Tasarımcı & İllüstratör

Necmi Yalçın

1971’de İzmir’de doğdu. Çizgi romanlara ve resme olan tutkusu çok küçük yaşlarda filizlendi. Okula bile başlamadığı yıllarda, bakkala gitmesi karşılığında komşularının oğullarının çizgi romanlarına göz atmasına izin verilen Necmi Yalçın , ilkokul yıllarında da sipariş üzerine okul arkadaşlarına zamanın ünlü çizgi film karakterlerini çizmeye başladı. Çizgi romanlara ve çizgi karakterlere duyduğu tutku ortaokul ve lisede de katlanarak arttı. Bu tutkunun bir sonucu olarak, 18 yaşına girdiğinde animasyon (çizgi film) yapmak üzere Ankara’ya taşındı; burada çeşitli çizgi film şirketlerinde animatör olarak görev aldı. TRT ve Kültür Bakanlığı için hazırlanan “Osman Dede”, “Dede Korkut Hikayeleri”, “Mesnevi’den Hikayeler” gibi birçok çalışmaya katkı sağladı.

Tutku duyduğu bu mesleğin okulunu okumak üzere rotasını Eskişehir’e çevirdi. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik tasarım ve görsel sanatlar eğitimi aldıktan sonra, İstanbul’a taşınma kararı aldı. Pek çok reklam ajansında sanat yönetmeni, yaratıcı yönetmen ve illüstratör olarak çalıştı. Ulusal ve uluslararası birçok marka için yaratıcı projeler geliştirip bu çalışmaları ile ödüller kazandı. “Halid Bin Velid”, “Halam Geldi”, “Sarıkamış 1915 Eve Dönüş”, “Ammar”, “Ya Sonra”, “Mimar Sinan” ve “Sultanın Sırrı” gibi pek çok filmin storyboard sanatçılığını üstlenen Yalçın; “Kurtuluş Savaşı ve Ali”, “Nutuk”, “Kelebek” ve daha birçok farklı çizgi roman ve illüstrasyon eserin çizerliğini gerçekleştirdi. Sektör profesyoneli olmasının yanında, “Çocuklarla Çizgi Roman Atölyeleri” projesi bünyesinde eğitmen olarak çalıştı.

Çizer ve illüstratör olarak hizmet vermeyi sürdüren Necmi Yalçın bugün deneyimlerini Anima Okul’da, genç yeteneklere aktarmaya ve çocuklar için çizgi roman ve karakter tasarım eğitimleri vermeye devam ediyor.