VFX Süpervizörü
Özgür Yılmaz

(3 Ay - 72 Saat) Bu programda birçok filmde gerçekçi ve kompleks efektler elde etmek için kullanılan Houdini isimli programı öğreneceğiz. Eğitimin genel amacı, daha önce başka 3d paketler ile tanışmış ama hiç Houdini kullanmamış olan öğrencilere, sektörde karşılaşabilecekleri gerçekçi senaryolar üzerinden Houdini tekniklerini öğretmek.

Başlangıç: Nisan 2018
Gün ve Saat: Çarşamba 19.00 - 22.00 & Cumartesi 10.00 - 13.00

 

Ders İçeriği

-  Tanışma & Houdini’ye Giriş
Eğitim ve sektör hakkında detaylı bilgi, katılımcıların seviyesinin saptanması. 
Houdini nedir? Diğer programlarla arasındaki farklar nelerdir. Houdini kullanarak neler yapılabilir? Hem Anima'da yaptığımız işlerden hem de yurtdışında yapılan işlerden örnekler izleyeceğiz.

-  Houdini UI
Node'larla çalışma ve node tabanlı çalışma yapısının stack tabanlı çalışma yapına göre avantajları nedir. Çok kullandığımız paneller; Houdini kullanırken en çok kullandığımız paneller ve bu panellerde neler yapılabildiği gösterilecek.

- Component Attributes
Houdini’nin en can alıcı özelliği olan Component Attributes’tan bahsedeceğiz ve bunun Houdini’yi diğer programlardan nasıl farklılaştırdığını öğreneceğiz. Yeni component attribute’ları yaratacağız. Neden bazı verileri belirli bir tür component’de tutmak istediğimiz hakkında konuşacağız ve bunlarından birbilerinden farkını göreceğiz. Çok kısa şekilde attribute tiplerini göreceğiz, derinlemesine bilgi daha ileride örneklerle anlatılacak. Attribute’ları belirli bir tür komponentden diğerine terfi ettirmeyi öğreneceğiz ve bunun nerede en çok işe yaradığı hakkında küçük bir örnek yapacağız. Attribute değerlerini geometri üzerine boyamayı ve kod yazarak attribute’ları manipüle etmeyi öğreneceğiz.

-  Dijital Asset Yaratma
Dijital Asset’lerin ne olduğundan ve nasıl yaratıldığından bahsedecek ve kendi dijital asset’imizi yaratacağız.

-  Parçacık Efektleri
Houdini 14 ile beraber DOP context’ine alınan partikülleri kullanarak, bir objenin yüzeyinden akan su damlacıklarını ve yere düşen yağmur damlacıklarını sümle edeceğiz ve MultiSolver node’unun nasıl kullanıldığını öğreneceğiz.

-  Sıvı – Toz – Ateş – Kum  Simülasyonu
Houdini içerisindeki sıvı simülasyonu tekniklerinden konuşacağız. Hem açık okyanus hem de küçük ölçekli deniz ve ayrıca daha küçük boyutlarda sıvı simülasyonu örnekleri yapacağız.
Toz ve duman simülasyonu yapmayı öğreneceğiz. Sigara dumanı ve soğuk nefes dumanı simüle edeceğiz. Houdini içerisinde ateş ve alev simülasyonu yapmayı öğreneceğiz. Kıvılcımlı bir kamp ateşi yapacağız. Houdini içerisinde tanecik simülasyonu ve PBD Solver kullanımını öğreneceğiz.

-  Render
Houdini’de render yapacağız. İlk önce Houdini içindeki ışıkları ve malzemeleri öğrenecek sonra da en çok kullanılan 3 render motoru (Mantra, Arnold ve RedShift) hakkında örnekler yapacağız. Son olarak da VEX Buider ile kendi custom materyalimizi tasarlayacağız.

-  İleri Seviye Programlama
Houdini’de olmayan bir işlevi Python SOP ile kod yazarak eklemeyi öğreneceğiz. Houdini içerisinde yaptığımız animasyonu Maya’ya atan bir node yazacağız.

-  Dağıtılmış Simülasyon (Distributed Simulation)
Houdini’de çok karışık ve detaylı simülasyonları Afanasy ile render farm üzerinden yapmayı öğreneceğiz. Clustering, Slicing, Clustering + Slicing gibi tekniklerden konuşacağız.

Sıkça Sorulan Sorular
3d ile ilgili hiçbir altyapım yok, yine de katılabilir miyim?

Eğitimin genel amacı, daha önce başka 3d ile tanışmış ama hiç Houdini kullanmamış veya kullanmış  olup sorularını alanında uzman bir eğitmenle birlikte çalışarak gidermek isteyen öğrencilere yöneliktir. 

Eğitim ücreti nedir?

Ücret ve ödeme koşullarıyla ilgili 0212 327 22 00 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Eğitimlere devam mecburiyeti var mıdır? Kaçırdığım derslerin telafisi yapılıyor mu?

Evet. Tüm programlarımızda ders saatlerinin %90 oranında katılım zorunluluğu bulunmaktadır.
Malesef kişiye özel telafi yapılmamaktadır. Çok yoğun ve düzenli ilerleyen bir programımız var. Lütfen dersleri kaçırmamaya özen gösterin.

Kayıt yaptırdığım eğitimi dondurabilir miyim?

Ciddi bir hastalık ve ikamet değişikliği sebepleriyle eğitimden kaydınız iptal edilebilir. Sebebinizi ispatlayan raporun yönetime ulaştığı tarih itibariyle ileriye dönük öğrenci tarafından alınmayan kurs saatlerine ilişkin ödemiş olduğu ücret iade edilir. Başka eğitime erteleme, dondurma yapılmamaktadır.